Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZOOLOGICKÉ ZAHRADY

Česká republika

V České republice máme 15 zoologických zahrad a 10 ostatních zařízení, které chovají zvířata.

Zoo Ústí nad Labem

ZOO Ústí nad Labem se rozkládá na východním svahu Mariánské hory na ploše 30 ha. Bylo založeno v roce 1908 ústeckým podnikatelem Heinrichem Lumpem. Zprvu mělo podobu soukromé ptačí rezervace, která v roce 1914 otevřela brány široké veřejnosti. Po 2. světové válce se postupně přeměnilo na plnohodnotnou ZOO s pavilonem šelem a výběhy pro velká africká zvířata.

Zoo Děčín

Zoo Děčín bylo založeno v roce 1949. Nachází se na kopci, kterému se říká Pastýřská stěna. Specializuje se na chov medvědů grizzly a horských kopytníků.

Zoo Liberec

ZOO Liberec je nejstarší zoologickou zahradou na historickém území Československa. Vzniklo roku 1919. Částečně plnilo funkci zvěřince a zimoviště pro cirkusy, a až po druhé světové válce se přistoupilo k podstatné modernizaci zahrady. V současné době se třináctihektarový areál pyšní více než 170 druhy zvířat a mnohými chovatelskými úspěchy, k jakým patří odchov mláďat takina čínského, oslů somálských, orlů kamčatských, orlosupů bradatých, bílých tygrů nebo krokodýla čelnatého.

Zoo Dvůr Králové

ZOO Dvůr Králové bylo oficiálně otevřeno v roce 1946. V současné době dosahuje královédvorské ZOO výjimečných světových úspěchů v chovu nosorožců, žiraf, zeber, buvolů a řady druhů antilop. Počtem držených zvířat je největším ZOO u nás a je nejznámější i nejslavnější českou zoologickou zahradou. Zároveň je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě a patří mezi nejkrásnější ZOO Evropy i světa.

Zoo Praha

ZOO Praha byla otevřena 28. září 1931. Dnes se jedná o jednu z nejmodernějších zoo v České republice a zároveň o zoo s největším počtem druhů chovaných zvířat.

Zoo Chleby

ZOO Chleby byla založena 5.6. 1997. Vznikla jako nezisková, „Obecně prospěšná společnost.“ Zoo chová více než 100 kusů živočichů ve 40-ti druzích, pěstuje vzácné dřeviny (více jak 15 druhů bambusů) a specializuje se na vzácné a ohrožené druhy ptactva.

Zoo Plzeň

Zoo Plzeň vznikla v roce 1926 v městské části Doudlevce blízko centra města. Od roku 1963 působí v současném areálu na Lochotíně, kde se v roce 1981 sloučila se sousední botanickou zahradou. Členitý přírodní areál má rozlohu 21 ha a od roku 1996 je intenzivně přetvářen na zoogeografický biopark. 70% druhů chovaných zvířat v plzeňském zoo nemá žádná jiná česká ani slovenská zoo.


Zoo Protivín

Krokodýlí ZOO Protivín oficiálně vzniklo v červnu 2008 na základě soukromého chovu provozovatele této zoo Miroslava Procházky. Budování zoo probíhá v přísně ekologickém stylu. První etapa výstavby byla ukončena počátkem roku 2008, s ukončením poslední třetí etapy se počítá v roce 2012. Účelem Krokodýlí ZOO Protivín není pouze chovat, rozmnožovat a vystavovat krokodýly, ale zároveň i využívat a tím i propagovat ekologické technologie. Po stránce chovatelské je kladen důraz na sestavení chovných skupin ohrožených a kriticky ohrožených druhů krokodýlů a to nejen v samotné expozici, ale i na krokodýlí farmě Chvalšiny, tak aby tato zvířata měla optimální podmínky k rozmnožování.

Zoo Hluboká nad Vltavou

ZOO Ohrada v Hluboké nad Vltavou bylo poprvé otevřeno pro veřejnost 1.května 1939. Vzniklo jako součást loveckého muzea v zámku Ohrada. ZOO Ohrada se vzhledem ke své malé rozloze specializuje především na chov malých a středně velkých druhů zvířat. Mezi ty větší patří např. daněk evropský, medvěd hnědý, rys ostrovid a vlk. Pozornost všech návštěvníků přitahuje chov erbovního zvířete hlubovké zoo - vydry říční - a její pavilonek s prostornými prosklenými bazény. Zoo Ohrada má mimořádně příznivé podmínky pro chov vodního ptactva. Část jeho expozice se nachází přímo na břehu sousedního rybníka.

Zoo Jihlava

ZOO Jihlava leží v malebném údolí řeky Jihlávky v krajském městě Jihlava. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města, cca 10 minut pěší chůze. ZOO Jihlava je domovem pro více než 100 druhů exotických zvířat, včetně druhů ohrožených vyhubením. ZOO se specializuje na chov kočkovitých šelem, opic a plazů.

Zoo Brno

ZOO Brno byla založena v roce 1950 a veřejnosti poprvé otevřela své brány 30. srpna 1953. Je příspěvkovou organizací Statutárního města Brna. Nachází se v atraktivním areálu Mniší hory v Brně-Bystrci, kde zaujímá plochu větší než 65 ha. Součástí brněnské zoologické zahrady je i Stálá akvarijní výstava, umístěná na Radnické ulici v historickém centru Brna. Otevřena byla v roce 1969 a svým návštěvníkům představuje sladkovodní i mořské živočichy.

Zoo Hodonín

ZOO Hodonín se nachází v severozápadní části města, na samotném okraji lužních lesů jižní Moravy. Rozkládá se na sedmi a půl hektaru rovinné plochy. Zatímco původní zookoutek v době svého vzniku v roce 1976 čítal jen několik málo domácích nebo běžně chovaných exotických zvířat, dnes jich návštěvník může spatřit na pět set ve sto padesáti druzích.

Zoo Zlín

ZOO Zlín je zoologickou zahradou kontinentů. Za jeden den vás provede Afrikou, Asií, Austrálií a Jižní Amerikou a představí 210 druhů zvířat. Můžete se těšit na rozlehlé přírodní výběhy se společným chovem různých druhů zvířat, na stylové pavilony a tropickou halu Yucatán. V průchozích voliérách a expozicích vám ZOO Zlín umožní bezprostřední setkání s chovanými zvířaty.

Zoo Olomouc

ZOO Olomouc bylo otevřeno v roce 1956. K prvním obyvatelům patřili srnci, jeleni, lišky, dikobraz, medvídek mýval a několik druhů ptáků. Dnes olomoucké zoologické zahradě nechybí moderní pavilon šelem, akvárium o objemu 17 000 litrů s útesovými žraloky ani obří voliéra. Dominantu ZOO Olomouc tvoří 32 metrů vysoká vyhlídková věž.

Zoo Ostrava

ZOO Ostrava byla zřízena v roce 1949 jako součást přírodního parku Hornický sad. ZOO Ostrava dnes slouží nejen jako moravskoslezské centrum aktivního odpočinku a vzdělání, ale především je místem určeným k záchraně několika desítek ohrožených zvířecích druhů.


Motýlí dům - Žírovice u Františkových Lázní

Asi 2 km od Františkových Lázní směrem k přírodní rezervaci SOOS si můžete přímo „na dosah“ vychutnat krásu exotických motýlů v jejich přirozeném prostředí. Od vajíčka po housenku, kuklu až po křehkého živého motýla se před Vámi odehrává celý cyklus života. Teplo, vlhko a šumění křídel – to jsou většinou první dojmy návštěvníků skleníku. Současně ve stejném domě si můžete prohlédnout i poměrně rozsáhlou sbírku našich i exotických preparovaných motýlů, máte-li čas a chuť, pak zajímavosti z motýlího života se dozvíte z průvodních textů.

Podkrušnohorský zoopark Chomutov

Rozsáhlý přírodní areál Podkrušnohorského zooparku se nachází v severočeském městě Chomutov v těsné blízkosti Kamencového jezera. V zooparku nalezneme přírodní hnízdiště několika desítek druhů ptactva, výběhy sudokopytníků (zubr evropský) a lichokopytníků (kůň Převalského), bobry, šelmy (rys ostrovid, vlk euroasijský, kočka divoká, medvěd hnědý, liška obecná), domácí zvířectvo...

Zoopark Zelčín

ZooPark Zelčín je malou rodinnou zoo umístěnou na ostrově ohraničeném Vltavou, Labem a Vraňansko-Hořínským plavebním kanálem, vzdálenou 6 km od Mělníka. Mezi obyvatele zoo patří kůn fjordský, dikobraz srstnatonosý, emu hnědý, makak rhesus, fretka tchořovitá, ovce, kozy.

Vodní park Čabárna

Ve Vodním parku Čabárna ve stylu japonské zahrady o rozloze cca 3,5 ha máte možnost vidět okrasná jezírka s kapry - Koi, lekníny a další vodomilné rostliny s 30-ti letou tradicí. Po naučné stezce je k vidění jak domácí, tak volně vzácně žijící zvířectvo (černé labutě, jeseter Viza velká 160 cm).

Mořský svět  Praha Holešovice

Mořský svět Praha Holešovice nabízí největší expozici mořských živočichů v ČR. Součástí expozice je obří akvárium o objemu 100 000 litrů mořské vody se žraloky a hejny pestrobarevných korálových ryb, obří průhledná nádrž s 27 000 litry sladké vody, v níž naleznete převážně živočichy původem z Jižní Ameriky (želvy, plodožravé piraně a mnoho dalších druhů ryb) a korálová jeskyně s 10 atypickými akvárii zabudovanými v umělé skalní stěně.

Obří akvárium Hradec Králové

ENVI DŮM s Obřím akváriem v samém centru Hradce Králové nabízí návštěvníkům bezprostřední kontakt s tropickou přírodou, chvíle odpočinku a sportu. Obří akvárium bylo otevřeno v roce 1998 jako první veřejné akvárium ve střední a východní evropě. Jedná se o největší sladkovodní akvárium v Evropě.

Obora Žehušice

Obora o rozloze 270 ha se nachází ve Středočeském kraji necelých 15 km východně od Kutné Hory. Je v ní chováno po více než 150 let jedno z mála stád bílé jelení zvěře na světě, původem snad z Persie či Indie, v počtu 130 kusů. Obora Žehušice byla založena šlechtickým rodem Thun-Hohenstein ve stylu anglického parku na místě vysušeného rybníka vysázením vzácných druhů rostlin. Bývalá hráz rybníka tvoří hlavní okružní cestu oborou a vtiskává jí osobitý ráz. V oboře je též chováno stádo černé mutace daňka skvrnitého v počtu 130 kusů. Se zvěří se hospodaří mysliveckým způsobem.

Obora Žleby

Obora o rozloze cca 130 ha s unikátním chovem bílých jelenů navazující na park zámku Žleby. Součástí obory je tzv. ukázková obůrka s prezentací chovů bílých jelenů, dravců, sov, kunovitých šelem a sokolnictví.

Park exotických zvířat Dvorec u Borovan

Zoopark založeý v roce 2007 jako Obecně prospěšná společnost specializující se na chov vzácných druhů exotických zvířat (kočkovité šelmy, primáti, plazi, afričtí a asijští kopytníci). Mimo specializaci chová Park exotických zvířat Dvorec šakaly, medvěda hnědého, medvídkovité šelmy a velké papoušky rodu ara.

Zoopark Vyškov

ZOO Park Vyškov je zaměřen především na chov primitivních i exotických druhů domácích a hospodářských zvířat. V současné době chová 410 zvířat v 80 druzích (buvol domácí, koza domácí bílá, lama krotká, osel domácí, lemur kata, kůň fjordský, velbloud jednohrbý, rys ostrovid...).

 

Svět

 

Království zvířat v Orlandu (USA)

Park vlastně není ani tak zoologickou zahradou, jako zábavním centrem, dokonce ho spravuje společnost Disney. Jedná se však o největší zařízení tohoto druhu a zároveň o první park společnosti Disney, který se kromě zábavy zaměřuje i na ochranu přírody. Na ploše kolem dvou kilometrů čtverečních tu chovají na 12000 zvířat, z nichž mnohá patří mezi ohrožené druhy. K vidění je tu široké spektrum od bílých nosorožců, přes antilopy žirafí, až po „nevzhledné“ hlodavce, kteří nikdy nevystrčí svou narůžovělou kůži na denní slunce, rypoše lysé.

Basilejská ZOO (Švýcarsko)

Obyvatelé Basileje své zahradě přezdívají jednoduše „Zolli“. Ročně se tu zastaví kolem milionů návštěvníků, což ze zoo činí druhou nejoblíbenější atrakci ve Švýcarsku. Tou první je největší evropský vodopád Rheinfall u města Schaffhausen na hranicích s Německem. V zoo je k vidění kolem 6000 zvířat 600 druhů jako například, hrošík liberijský, afričtí velcí brouci skarabové nebo divoký somálský osel. Součástí zahrady je i unikátní expozice, která návštěvníkům přibližuje evoluci mnoha druhů zvířat z celého světa. Jedná se o jednu z mála evropských zahrad, které ukazují i australské druhy ryb.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>

Statistiky

Online: 1
Celkem: 36620
Měsíc: 368
Den: 16